پیپ فلزی چرا؟
پیپ فلزی چرا؟
۱۳۹۴/۰۹/۱۱
قوانین طلایی برای استفاده و نگهداری بهتر پیپ
قوانین طلایی برای استفاده و نگهداری بهتر پیپ
۱۳۹۴/۰۹/۱۳
شایعات و واقعیت ها در مورد پیپ

شایعات و واقعیت ها در مورد پیپ

در بین مردم شایعات زیادی در مورد پیپ و نحوه ی استفاده از آن وجود دارد که ما را بر این داشت که جستجویی در بین منابع مکتوب و معتبر موجود انجام دهیم و نتیجه را به صورت مقاله ای جهت استفاده ی شما دوستان عزیز قرار دهیم:

شایعه : پیپ های ساخت چوب بلوط از پیپ های دیگر بهترند
واقعیت: بهترین پیپ ها از چوب briar ساخته میشود و اگر از چوب بلوط پیپ بسازند دو روزه از داخل ذغال خواهد شد، پس به تبلیغات فروشنده هایی که از این جملات برای بازار گرمی استفاده میکنند توجه نکنید.

شایعه: اگر درست پیپ بکشیم خاموش نمی شود.
واقعیت: روش درست کشیدن پیپ ایجاب میکند که کمترین حرارت ممکن را ایجاد کنید، یعنی طوری بکشید که همیشه در مرز خاموش شدن باشد، که گاهی نیز خاموش خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر بیش از اندازه و پشت سر هم به پیپ پک بزنید آتشگاه داغ شده و باعث سوختن آن می شود.

شایعه: داخل پیپ نباید کربن بگیرد و هر دفعه باید داخل آن را بعد از کشیدن تراشید.
واقعیت: اگر داخل پیپ کربن نداشته باشد :
۱- به زودی خواهد سوخت چون کربن روی دیواره ها در نقش عایق حرارتی چوب را از آتش محافظت میکند.
۲- دود آن کیفیت پایینتری دارد چون کربن در اثر حرارت مقداری از مواد غیر لازم را جذب میکند.
۳- خاموش میشود زیرا حرارت به جای اینکه درون پیپ بماند به دلیل نبودن لایه کربن به چوب نشت میکند.
حتما متوجه شده اید که پیپ های نو بیشتر خاموش میشوند و دود آنها کمی تند است و گاهی زبان را میسوزاند، این به دلیل نبودن لایه کربنی است.مقدار ایده آل این لایه ۱٫۵ میلیمتر است که اگر قطر آن زیاد شود احتمال ترک خوردن پیپ وجود دارد.

شایعه : گذاشتن شست بر روی دهانه پیپ باعث میشود توتون بهتر بسوزد.
واقعیت: در علوم تجربی سوم دبستان هم آمده که کمبود اکسیژن باعث خاموش شدن آتش میشود،لذا وقتی شما شست خود را بر دهانه پیپ بگذارید توتون در حال سوختن اکسیژن کمتری در اختیار دارد و اصطلاحا خفه میشود ، بعضی نیز هنگام گذاشتن شست بر روی دهانه پیپ تند تند از پیپ کام میگیرند و فکر میکنند افزایش دود در اثر گذاشتن شست بر روی دهانه پیپ است و فراموش میکنند که به علت کام گرفتن های سریع میباشد
پس چرا در بعضی فیلم ها دیده میشود که شست را روی پیپ میگذارند؟
وزیدن باد باعث داغ شدن آتش توتون در حال سوختن میشون و طعم آنرا خراب کرده پیپ را داغ میکند، همچنین ممکن است خاکستر های نرم سطح توتون را به پرواز درآورد، شست را در هنگام وزش بادو حتی گاهی نسیم بر روی دهانه پیپ نزدیک میکنند تا جلو بروز این مشکل را بگیرند.بعضی از پیپ ها برای جلوگیری از این مشکل در فلزی دارند که چند سوراخ روی آن تعبیه شده.

شایعه: توتون پیپ هرچه مرطوب تر باشد بهتر است.
واقعیت: توتون را بین دو انگشت خود بگیرید و فشار دهید ، سپس رها کنید ، اگر خرد شد زیادی خشک است و اگر دیر به حالت اول برگشت زیادی مرطوب است، توتون مرطوب داغتر میسوزد لذا به پیپ آسیب زده و همچنین بعد از کمی کشیدن در پیپ ایجاد شیره سیاه رنگی میکند.

شایعه : موقع پر کردن باید توتون را حسابی داخل پیپ فشار داد.
واقعیت: باید طوری پیپ را پر کنید که توتون در دهانه پیپ کمی حالت فنری داشته باشد.اگر خیلی فشرده باشد زیاد خاموش میشود و اگر خیلی شل پر کنید داغ میسوزد و به پیپ آسیب زده طعم بدی نیز ایجاد میکند.

شایعه: برای مرطوب نگه داشتن توتون یک تکه سیب یا سیب زمینی در آن بیاندازید.
واقعیت: این کار باعث ورود میکرو ارگانیزم هایی از داخل سیب یا هر میوه دیگر به توتون میشود و در آن ایجاد کپک میکند که هر چند ممکن است شما کپک را با چشم غیر مسلح نبینید(از نوع کپک نان و غیره نیست) اما برای سلامتی بیشتر از دود معمولی پیپ ضرر دارد و طعم توتون را نیز خراب میکند. بهتر است جهت مرطوب نگاه داشتن یا بازگرداندن رطوبت به توتون از پد های مخصوص اینکار استفاده نمائید . (لطفا جهت مشاهده اطلاعات و قیمت پد های مرطوب کننده توتون اینجا را کلیک نمائید )

لطفاً جهت بازدید یا خرید از مجموعه نفیس و بی نظیر پیپ های اصل اسموک مارکت اینجا را کلیک نمائید

 

منابع (+ + + + + + +) و کتاب The art of pipe smoking pleasure نوشته J. Leland Brown

شایعات و واقعیت ها در مورد پیپ
۵ (۱۰۰%) ۵ votes

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *